ETF fondai

Kas yra ETF fondai

ETF tai biržoje prekiaujami investiciniai fondai (angliškai Exchange Traded Funds). Tokie fondai suteikia galimybę vienu pirkimu investuoti į visą rinką – geografinį regioną, verslo sektorių, ar žaliavų krepšelį. Dauguma ETF fondų yra investiciniai fondai, kurie seka indeksus. Indeksų gali būti įvairių: obligacijų, akcijų, industrijų/sektorių, regionų, žaliavų, valiutų.

ETF įsigijimas – tai vienas populiariausių investavimo būdų. Pvz. vienas žinomiausių ETF yra „S&P 500”, kuris sudarytas iš 500-505 didžiausių JAV įmonių akcijų. Galima būtų ir pačiam analogiškai nusipirkti visas tas pačias akcijas, tačiau tai padaryti užimtų daug laiko ir padaryti tiek daug transakcijų kainuotų daug daugiau. Taigi, ETF pirkimo pliusai: diversifikavimas, laiko taupymas bei mažesni mokesčiai (nei pačiam perkant visą sudėtį analogiškai).

ETF fondų tipai:

 • Pasyviai valdomi ETF, kurie tiesiog seka indeksus ir suteikia analogišką kaip rinkos rezultatą. Pasyviai valdomų ETF pliusas – palyginus nedidelis valdymo mokestis.
 • Aktyviai valdomi ETF fondai turi valdytojus ir jie stengiasi aplenkti indeksą, bei uždirbti daugiau ir apsaugoti investuotojų turtą nuo infliacijos. Tokių valdymo fondų valdymo mokestis yra didesnis.

Mums europiečiams galima rinktis tik iš europietiškų ETF. Pagrindinis geriausias puslapis ETF fondų rinkimuisi, analizei ar palyginimui yra justetf.com.

Geriausi ETF fondai

ETF pasirinkimas platus – jų daugiau kaip 9000. Vien Europos biržose kotiruojamų ETF yra daugiau kaip 2000. Net ir šiuo metu esant ekononimiam nuosmukiui, ETF populiarumas yra didžiulis.

Europoje yra tik 10 biržoje prekiaujamų fondų, kurie valdo daugiau kaip 10 mlrd EUR vertės turto (Fund size). Taigi, jie ir yra populiariausi tarp Europos mažmeninių investuotojų.

TOP 5 ETF pagal didžiausią fondo valdomo turto vertę:

 • iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) – didžiausias ir populiariausias ETF fondas, kuris seka pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500. Gauti dividendai akumuliuojami ir reinvestuojami. Turto valdymo mokestis 0,07%. Tikeris SXR8 EUR. Fondo valdomo turto vertė apie 51 mlrd EUR.
 • iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc) – investuoja į 23-ių išsivysčiusių pasaulio valstybių kompanijų akcijas, seka „MSCI World index“ indeksą. Didžiausia investicijų dalis tenka JAV akcijoms. Dividendai akumuliuojami. Fondo valdomo turto vertė apie 41 mlrd EUR.
 • Vanguard S&P 500 UCITS ETF (Dist) – seka pagrindinį JAV akcijų indeksą „S&P 500“. Dividendai išmokami kas ketvirtį. Turto valdymo mokestis 0,07%. Tikeris VUSA EUR. Fondo valdomo turto vertė apie 28 mlrd EUR.
 • Invesco Physical Gold – investuojama į fizinį auksą. Fondo valdomo turto vertė apie 15 mlrd EUR.
 • iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF – didžiausia fondo investicijų dalis yra nukreipta į besivystančias rinkas – Kinijos (26%), Taivano (15%) bendrovių akcijas. Gauti dividendai akumuliuojami ir reinvestuojami. Fondo valdomo turto vertė apie 14 mlrd EUR.

Populiarūs ETF pagal savo specifiką:

 • SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF – didžiausias Europos biržose listinguotas į dividendines kompanijų akcijas orientuotas ETF fondas. Pasyviai valdomas fondas seka JAV akcijų indeksą S&P Composite 1500 Index. Didžiausia fondo turto dalis nukreipta į pramonės sektoriaus bendrovių akcijas. Dividendai mokami kas ketvirtį. Turto valdymo mokestis 0,35%. Tikeris SPYD EUR.
 • iShares Global Clean Energy UCITS ETF (Dist) – fondas seka „S&P Global Clean Energy“ indeksą. Investuojama į didžiausias ir geriausiu likvidumu pasižyminčių viso pasaulio bendrovių akcijas, kurių veikla yra tiesiogiai susijusi su švarios energetikos gamyba ir jų technologijų vystymu.
 • iShares Developed Markets Property Yield UCITS ETF – didžiausias NT fondas Europos biržose, fondas investuoja išsivysčiusiose šalyse veikiančias NT bendroves.
 • L&G Cyber Security UCITS ETF – didžiausias Europos biržose kotiruojamas kibernetinio saugumo tematikos fondas. Fondas seka “ISE Cyber Security® UCITS” indeksą.
 • iShares Automation & Robotics UCITS ETF – fondas siekia išnaudoti automatizavimo ir robotikos pramonės plėtrą ir augimą. Fondas investuoja tiek į išsivysčiusio, tiek besivystančio regionų valstybėse veikiančias kompanijas.
 • Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (Acc) – fondas investuoja į viso pasaulio, tiek išsivysčiųsių, tiek besivystančių šalių akcijas, seka „FTDE All-World index“ indeksą. Tikeris VWCE, labai populiarus lietuvių tarpe. Administravimo mokestis 0,22%.

Čia išvardinti tie ETF, kurie yra prieinami mažmeniniam Europos investuotojui.

ETF pasirinkimas

Renkantis ETF reikia atkreipti dėmesį į fondo valdytoją, fondo valdymo ir komisinius mokesčius, fondo sekamą indeksą, dividendinę politiką, valiutą, fondo valdomo turto dydį ir fondo vienetų likvidumą biržoje.

Fondo valdytojai

Populiariausi fondų valdytojai yra iShares bei Vanguard. Pvz. lyginant populiarius du ETF VUAA ir SXR8, jie abu seka S&P 500 indeksą, abiejų valdymo mokestis toks pat (0,07%), rezultatai labai panašūs, abiejų dividendai reinvestuojami automatiškai. Skiriasi fondo valdomo turto vertė ir vieneto įsigijimo kaina. Pvz. tiems kas nusprendė investuoti iki €100 per mėn labiau apsimokėtų rinktis Vanguard fondą, nes fondo vieneto kaina yra apie €68 šiuo metu:

ETF valiuta

Taip pat atkreiptinas dėmesys turėtų būti į valiutą. Populiariausi ETF dažnai būna kotiruojami JAV doleriais, todėl norint apsidrausti nuo valiutų kursų svyravimo rizikos galima rinktis tuos ETF, kurių pagrindinė valiuta yra EUR.

ETF Dividendai

Vieni fondai dividendus išmoka, o kiti – akumuliuoja (reinvestuojami atgal į laikomas akcijas). Jei tikslas yra suakumuliuoti kuo didesnį kapitalą ilguoju laikotarpiu, dividendus akumuliuojantis ETF apsimoka labiau. Gaunant dividendus kas ketvirtį ar pusmetį, reikės deklaruoti ir mokėti VMI mokesčius, o investuojantiems patiems vėl – komisinius. Vėliau jau kai pasiekiama norima suma, ir pvz. norima gyventi iš dividendų, tada žinoma reikėtų rinktis Dist fondus.

 • Akumuliuojantys dividendus fondai žymimi Acc (Accumulating),
 • Dividendus išmokančių ETF fondų pavadinimuose yra trumpinys Dist (Distributing).

Kaip pirkti ETF

 1. Atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą (Swedbank, IBRK arba Freedom24).
 2. Susikurti investavimo planą. Atspėti kada geriausia pirkti yra labai sunku, todėl bene geriausia susikurti planą ir jo laikytis, kad ir kokia rinkos kaina būtų tuo metu (juk investuojama ilguoju laikotarpiu). Pvz. periodiškai kas mėnesį pervedinėti tam tikrą sumą į investavimo sąskaitą, o pirkti ETF galima periodiškai ir kas ketvirtį (jei mėnesio suma palyginus maža), taip sutaupant mokant komisinius.
 3. Išsirinkti ETF. Susikurti diversifikuotą portfelį. Pvz.
  1. Galima rinktis tiesiog viso pasaulio ETF VWCE (kas jau savaime yra diversifikuotas ETF).
  2. Diversifikuoti ir vieną imti išsivysčiusių šalių (daugiausia JAV ir Europos), o kitą imti besivystančių ir kylančių šalių (daugiausia Kinijos ir Indijos).
  3. Trijų fondų strategija: pasaulio obligacijos; JAV S&P 500; bet kas, išskyrus JAV.
  4. Daugybė kitų variantų rinktis patinkančią specifiką (NT, robotika ar švari energetika).
 4. Pirkti.

Kur pirkti ETF

 • Swedbank Robur fondus galima pirkti nemokamai, ir nusistatyti automatinį investavimą periodiškai. Dėl to jie yra populiarūs. Pirkimas nemokamas, tačiau yra valdymo mokestis 0.20% – 1.25%, renkantis patį fondą reikėtų atkreipti dėmesį, kad šis mokestis skiriasi. Robur fondų valdymo mokesčiai čia.
 • IBKR. Vienas patikimiausių brokerių, prieinamas lietuviams.
 • Freedom24 labai paprasta nusipirkti pvz. šiuos populiariuosius ETF. Daugiau apie Freedom24.

S&P 500 indeksas 

JAV S&P 500 („Standard & Poor’s 500“) indeksą atkartojantys ETF fondai yra vieni likvidžiausių Europos akcijų biržose. Kur ir kaip investuoti į S&P 500 indeksą? Pagrindinis būdas investuoti yra per biržoje kotiruojamus fondus, tai yra ETF. Mažmeniniai Lietuvos investuotojai negali įsigyti tiesiogiai JAV ETF (pvz. populiariausiojo SPY). JAV biržoje prekiaujamus fondus Europoje gali įsigyti tik profesionalūs investuotojai. Bet lietuviai gali pirkti Europos biržose kotiruojamus S&P 500 fondus (UCITD ETF). Juos listingavusios tokios bendrovės kaip:

BendrovėAcc
(Dividendai reinvestuojami)
Dist
(Dividendai išmokami)
iShares Core S&P 500 UCITS ETFSXR8, CSPX 51 mlrd € / 0,07%IUSA 12 mlrd € / 0,07%
Vanguard S&P 500 UCITS ETFVUAA 5 mlrd € / 0,07%VUSA, VUSD (USD) 28 mlrd € / 0,07%
Lyxor S&P 500 UCITS ETFLYP7, SP5C 0,09%LYPS 0,09%
Invesco S&P 500 UCITS ETFP500, SPXS 11 mlrd € / 0,05%D500, SPXD 0,05%
SPDR S&P 500 UCITS ETFSPY5 5 mlrd € / 0,09%

Šioje lentelėje SXR8 – tikeris (kaip ieškoti, norint pirkti šį ETF XETRA biržoje), CSPX – tikeris kitoje biržoje (Euronext Amsterdam); 51 mlrd € – fondo valdomo turto vertė; 0,07% valdymo ir kiti administraciniai mokesčiai.

Yra ir daugiau variantų – visus S&P 500 indeksą sekančius ETF, prienamus Europai galima rasti šiame sąraše (galima rūšiuotis pagal bendrą valdomo turto dydį, valdymo mokesčio dydį ir pan). Taip pat galima žiūrėti S&P 500 ETF top (pigiausi, didžiausi pagal valdomo turto dydį ar geriausi pagal sugeneruotą grąžą). Realiai labai didelio skirtumo nėra, jie visi seka tą patį indeksą ir rezultatai visų labai labai panašūs.

Kur investuoti į S&P 500 indeksą?

 • Šiaulių bankas – didelis S&P 500 ETF pasirinkimas, komisinis mokestis min 20-40 EUR priklausomai nuo biržos.
 • Luminor – galima įsigyti populiariausių iShares ir Vanguard fondus, fondo valdymo metinis mokestis 0,07%, tačiau minimali komisinio mokesčio suma maždaug svyruoja nuo 10 EUR.
 • SEB – didelis S&P 500 ETF pasirinkimas, tačiau komisinis mokestis 0,25%, min 15 EUR.
 • Swedbank – didelis S&P 500 ETF pasirinkimas, komisinis mokestis 0,25% nuo sandorio sumos, min 11 EUR.
 • Freedom24 – taip pat didelis ETF pasirinkimas, o mokesčiai gerokai mažesni. Populiariausi ETF su akumuliuojamais dividendais yra VUAA.EU arba SXR8.EU. Pvz. nusipirkti 5 vnt. VUAA.EU per freedom24 su „Smart in EUR” planu kainuoja 2,10 EUR. Daugiau apie Freedom24 brokerį.
 • Interactive Brokers – pirkti S&P 500 indekso ETF’us su planu Tiered kainuoja tik 1,25 EUR (iki 2000 EUR), perkant už didesnę sumą – 0.05% nuo sumos. Pirkimui reikėtų spausti „Trade” ir iššokusiame lange įvesti norimo ETF trumpinį, pvz VUAA, tada įvesti norimą kiekį, tada paparasčiausia būtų rinktis Order type – Market (perkama už esamą kainą).

Taigi, per Lietuvos bankus apsimoka pirkti S&P 500 indekso ETF tik investuojant didelėmis sumomis. O Freedom24 ir Interactive Brokers palyginimas čia.

ETF vs Indeksiniai fondai vs Investiciniai fondai

Paprasti investiciniai fondai yra platinami ir perkami fondų valdymo įmonėse. Tradicinių investicinių fondų valdymas kainuoja žymiai daugiau nei ETF’ų. ETF fondai platinami ir perkami vertybinių popierių biržoje (ten pat kur perkamos akcijos ar obligacijos).

Dauguma ETF fondų yra indeksiniai – tai yra, pasyviai valdomi, atkartojantys pasirinkto indekso sudėtį. Bet ne visi, gali būti ir biržoje prekiaujamų fondų, kurie valdomi aktyviai. 

Kai kurie indeksinio fondo investiciniai vienetai nėra listinguojami biržoje, ir todėl jie nėra ETF.

Tai nėra finansinis patarimas, investavimas yra visada susijęs su rizika.
Pasidalinkite savo nuomone:

   Ką manai?

   Komentarai

   Komentarų nėra
   DJ Internetas (perkuinternete.lt)
   Compare items
   • Total (0)
   Compare